پادرازی – شیرینی گیلانی

طرز تهیه: پودر قند و کره را کف‌مال می‌کنیم یا با همزن برقی می‌زنیم تا کره نرم و سفید شود…

شیرینی پادرازی  شیرینی پادرازی گیلانی  شیرینی گیلانی  تهیه شیرینی پادرازی

شیرینی پادرازی گیلانی

شیرینی پادرازی , شیرینی پادرازی گیلانی , شیرینی گیلانی , تهیه شیرینی پادرازی , تهیه شیرینی پادرازی گیلانی , طرز تهیه شیرینی پادرازی

شیرینی گیلانی

مواد لازم:

زرده تخم مرغ ۳ عدد

کره ۱ لیوان

پودر قند نرم سه‌چهارم لیوان

آرد گندم نرم ۳ لیوان

مغز هل کوبیده یک قاشق مرباخوری

پسته چرخ‌کرده یا کنجد به مقدار کافی

طرز تهیه:

پودر قند و کره را کف‌مال می‌کنیم یا با همزن برقی می‌زنیم تا کره نرم و سفید شود. زرده تخم‌مرغ را یک‌به‌یک اضافه می‌کنیم، باز می‌زنیم تا مایه سفید و لطیف بشود. آرد را همراه مغز هل با مایه مذکور مخلوط می‌نماییم و باز آهسته هم می‌زنیم تا خمیر کاملاً نرمی به دست آید و خاکه قند به کلی محو شود. اگر خمیر سفت باشد کمی دیگر کره اضافه می‌کنیم. خمیر حاضر شده را در کیسه پلاستیکی قرار می‌دهیم، دو سه ساعت می‌گذاریم بماند. آنگاه از خمیر گلوله‌های کوچکی که هم‌اندازه باشند برمی‌داریم روی یک کاغذ روغنی به شکل مستطیل به طول ۹ سانتی‌متر و عرض ۴ سانتی‌متر به قطر کمی ضخیم‌تر از نان لواش پهن می‌کنیم. دوسر نان را کمی گرد می‌کنیم و با دم قاشق مرباخوری روی آن را از طول چند شیار سرتاسری موازی هم می‌دهیم. سپس با یک پَرِ مرغ تمیز یا یک برس کوچک کمی سفیده تخم‌مرغ زده شده را روی آن می‌مالیم. روی آنها قدری پسته چرخ‌کرده یا کنجد می‌ریزیم و در سینی مخصوص شیرینی می‌چینیم. فر را قبلاً گرم می‌کنیم. آنگاه سینی شیرینی را در حرارت ۳۵۰ درجه در طبقه وسط فر به مدت نیم ساعت قرار می‌دهیم تا کمی برشته شود.

این شیرینی را می‌توان به شکل دیگری هم تهیه نمود. گلوله‌های کوچکی از آن را به فرم یک برگ کوچک به طول ۵ سانتی‌متر روی کاغذ روغنی باز می‌کنیم و با نوک یک قاشق مرباخوری روی آن را شکل برگ نقش می‌اندازیم. همچنین اگر قالبی به شکل برگ داشته باشیم می‌توان خمیر را پهن کرد و با قالب برید.

توضیح آنکه برای آزمایش یکی دوتای اول این شیرینی را بعد از بازکردن در فر می‌گذاریم تا اگر پهن شد کمی دیگر آرد به خمیر اضافه می‌کنیم.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ شیرینی گیلانی

0