باقلوا – شیرینی گیلانی

طرز تهیه: برای تهیه باقلوا باید بادام آن را چند روز قبل تهیه نماییم. بادام را در آب سرد خیس می‌کنیم تا وقتی که بتوانیم به آسانی پوست آن را جدا کنیم…

باقلوا  تهیه باقلوا  باقلوا گیلانی  شیرینی گیلانی  تهیه باقلوا گیلانی

باقلوا گیلانی

باقلوا , تهیه باقلوا , باقلوا گیلانی , شیرینی گیلانی , تهیه باقلوا گیلانی , شیرینی سنتی گیلان , باقلوا یاسی , باقلوا دورنگ , درست کردن باقلوا , شیرینی باقلوا

شیرینی گیلانی

مایه داخل باقلوا:

مواد لازم:

بادام خام پوست گرفته و چرخ کرده نیم کیلوگرم

پودر قند ۳۵۰ گرم

مغز هل کوبیده الک کرده ۱ قاشق غذاخوری

گلاب به مقدار کافی

لواش باقلوا:

مواد لازم:

آرد سفید کاملاً نرم خوب ۳ لیوان

زرده تخم مرغ ۳ عدد

کره ۳ قاشق غذاخوری

آب ولرم با یک پَر نمک سه‌چهارم لیون (هر اندازه که کافی باشد)

شربت باقلوا:

مواد لازم:

شکر یا پودر قند ۲ لیوان

آب ۱ لیوان

گلاب یک‌‌دوم لیوان

طرز تهیه:

برای تهیه باقلوا باید بادام آن را چند روز قبل تهیه نماییم. بادام را در آب سرد خیس می‌کنیم تا وقتی که بتوانیم به آسانی پوست آن را جدا کنیم. ولی در صورتی که فرصت زیاد نداشته باشیم کمی آب جوش روی آن می‌ریزیم و فوری پوست می‌کنیم. البته بادامی که با آب سرد پوست گرفته شود، سفیدتر می‌شود. بعد بادام را در صافی می‌ریزیم و می‌شوییم. موقعی که آبش گرفته شد، بادام را روی یک پارچه سفید می‌ریزیم و پهن می‌‍‌کنیم تا خشک شود. بادام خشک را چرخ می‌کنیم با چرخ مخصوص بادام خردکنی و پودر قند و مغز هل کوبیده نرم را به آن اضافه می‌نماییم و مخلوط می‌کنیم.

طرز تهیه لواش باقلوا:

کره را می‌زنیم تا باز شود. زرده تخم‌مرغ را یک‌به‌یک اضافه می‌کنیم و می‌زنیم. آرد را می‌ریزیم و مرتب هم می‌زنیم و کم‌کم هر اندازه لازم باشد از سه‌چهارم لیوان آب ولرم به آرد اضافه می‌کنیم تا خمیر تقریباً شلی که به دست نچسبد آماده شود. بعد خمیر را یک ساعت در کیسه پلاستیکی می‌گذاریم بماند. آنگاه روی میز کمی آرد می‌پاشیم و یک گلوله کوچک از خمیر (متناسب با سینی که می‌خواهیم باقلوا را در آن تهیه کنیم) را برمی‌داریم. با نورد تا حدی که ممکن است لواش را خیلی نازک باز می‌کنیم. اگر سینی مخصوصی که به کار می‌بریم (۳۵ سانتی‌متر طول و ۳۰ سانتی‌متر عرض داشته باشد) تقریباً ۶۰ گرم کره آب کرده را در کف سینی می‌ریزیم و لواش باید دو سه سانتی‌متر از هر طرف از لبه سینی بزرگ‌تر باشد. بعد لواش دوم را هم به همین طریق باز می‌کنیم و روی لواش اول قرار می‎‌دهیم، آنگاه بادام آماده شده با پودر قند و مغز هل را در آن می‌ریزیم تا سینی به طور یکنواخت پُر شود. مایه را با کف دست فشار می‌دهیم تا کاملاً سفت و صاف شود. بعد با دست کمی گلاب روی بادام می‌پاشیم. سپس دو لواش دیگر را به طریق فوق باز می‌کنیم و روی بادام وی هم می‌اندازیم. آنگاه با دقت با یک کارد تیز، باقلوا را به شکل لوزی یا چهارگوش می‌بریم و زیادی لواش اطراف سینی را می‌بریم. تقریباً ۲۰۰ گرم کره را آب می‌کنیم و جرم آن را می‌گیریم و به طور یکنواخت روی آن می‌دهیم. سینی باقلوا را روی طبقه دوم فر به طرف پایین با حرارت ۳۰۰ درجه، می‌‎گذاریم ۲۰ دقیقه بماند. آنگاه دوباره سینی را در طبقه بالای فر می‌گذاریم تا یک ربع ساعت دیگر بماند تا روی باقلوا کمی طلایی رنگ شود. سینی را بیرون می‌آوریم کمی که سرد شد روی باقلوا را به تدریج از شربت آماده شده می‌دهیم و روی آن را پسته چرخ‌کرده می‌ریزیم و در ظرف‌های دربسته می‌چینیم. دَرِ ظرف را می‌بندیم تا باقلوا خشک نشود و عطر هل و گلاب آن باقی بماند. اگر باقلوا مدتی ماند و خشک شد کمی شربت رقیق و گرم روی آن می‌دهیم.

طرز تهیه شربت باقلوا:

شکر را با آب مخلوط می‌کنیم و روی آتش می‌گذاریم تا جوش بیاید. کف آن را می‌گیریم. وقتی که شکر حل شد گلاب را اضافه می‌کنیم، یک جوش که زد برمی‌داریم. شربت نباید زیاد غلیظ شود.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ شیرینی گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *