دوشاب بج ( دوشاب برنج ) – شیرینی گیلانی

طرز تهیه: برنج را می‌شوییم. بدون نمک می‌گذاریم یک شب در آب سرد بماند تا خیس بخورد…

دوشاب بج  دوشاب بج گیلانی  دوشاب برنج  شیرینی گیلانی

دوشاب بج گیلانی

دوشاب بج , دوشاب بج گیلانی , دوشاب برنج , دوشاب برنج گیلانی , شیرینی گیلانی , تهیه دوشاب برنج , غذای گیلانی , حلوای گیلانی , تهیه دوشاب بج

شیرینی گیلانی

دانه‌های انگور را در یک دیگ بزرگ می‌ریزیم و می‌پزیم. پوست و هسته انگور را به وسیله صافی جدا می‌کنیم. آب انگور را می‌جوشانیم تا قوام بیاید و غلیظ گردد. این شیره انگور را دوشاب می‌نامند (طرز تهیه دوشاب در قسمت مرباها شرح داده شده است).

مواد لازم:

برنج خوب شمال ۳ لیوان

دوشاب تقریباً یک و یک‌دوم لیوان

مغز گردوی نیم‌کوب شده ۱ لیوان

مغز هل کوبیده یک قاشق مرباخوری

گلاب یک استکان کوچک چایخوری

مغز پسته چرخ کرده (درصورت تمایل) یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

برنج را می‌شوییم. بدون نمک می‌گذاریم یک شب در آب سرد بماند تا خیس بخورد. بعد تاوه را داغ می‌نماییم و مقداری برنج را از آب درمی‌آوریم و فوراً در تاوه داغ می‌ریزیم و آن را کمی بو می‌دهیم ولی باید دقت نمود که برنج نسوزد زیرا تلخ و سیاه خواهد شد. به این طریق همه برنج را به دفعات بو می‌دهیم. آنگاه (شیره انگور) دوشاب را با گلاب در یک ظرف مناسب می‌ریزیم و روی آتش ملایم می‌‎گذاریم تا کمی بجوشد و غلیظ‌تر شود. برنج بوداده را با دوسوم از مغز گردوی نیم‌کوب شده و مغز هل به آن اضافه می‌کنیم و با قاشق خوب مخلوط می‌کنیم و بعد از چند دقیقه آن را برمی‌داریم. سپس یک سینی مناسب را انتخاب می‌کنیم و این مایه را وقتی که گرم است فوراً در سینی می‌ریزیم و به قطر تقریباً ۱/۵ سانتی‌متر و یکنواخت پهن می‌کنیم و با پشت قاشق چوبی صاف می‌نماییم. بقیه مغز گردو را روی سطح آن می‌پاشیم و پسته چرخ کرده را هم روی مغز گردو می‌ریزیم و سینی را در هوای آزاد و خنک می‌گذاریم تا کمی ببندد. آنگاه با کارد آن را لوزی یا چهارگوش می‌بریم. وقتی که کاملاً سرد شد، لوزی‌ها را با دقت از هم جدا می‌کنیم و در یک ظرف دردار می‌چینیم و برای آن که شل نشود و از هم وا نرود، ظرف را در جای خنک قرار می‌دهیم. هنگام مصرف دوشاب برنج معمولاً فصل زمستان است. لذا در حقیقت نوعی شیرینی زمستانی است که با برنج و شیره انگور تهیه می‌شود.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ شیرینی گیلانی

0