ماهی افلاطونی – غذای گیلانی

در شمال ماهی را به شیوه‌های مختلف طبخ می‌کنند. گوشت ماهی هر نوع که پخته شود لذیذ است مخصوصاً که به روش مردم کنار دریا پخته شود…

ماهی افلاطونی  خوراک ماهی  ماهی افلاطونی گیلانی  غذای گیلانی  ماهی شمال

ماهی افلاطونی گیلانی

 

ماهی افلاطونی , خوراک ماهی , ماهی افلاطونی گیلانی , غذای گیلانی , ماهی شمال , خوراک ماهی شمالی , ماهی گیلان , تهیه ماهی افلاطونی

غذای گیلانی

در شمال ماهی را به شیوه‌های مختلف طبخ می‌کنند. گوشت ماهی هر نوع که پخته شود لذیذ است مخصوصاً که به روش مردم کنار دریا پخته شود. این نوع طبخ ماهی مخصوص دهکده‌ایست در شمال به اسم شلمان که در آنجا به نام ماهی افلاطونی مشهور است و ما اکنون آن را به دو روش شرح می‌دهیم.

مواد لازم برای روش اول:

ماهی سفید بزرگ یک عدد

آب انار ترش یک فنجان

آبغوره یک فنجان

آب نارنج یک فنجان

آبلیمو یک فنجان

رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری

میخک و جوز کوبیده و دارچین یک قاشق غذاخوری

نمک و فلفل به اندازه کافی

طرز تهیه (روش اول):

با یک کارد تیز فلس‌های درشت ماهی را می‌کنیم. شکم ماهی را باز می‌‎کنیم. محتویات آن را خالی می‌کنیم و شکم آن را تمیز می‌شوییم. ماهی را خشک می‌کنیم. در تاوه مناسب یا در یک تشتک مقداری کره می‌ریزیم، وقتی که کره داغ شد به دو روی ماهی کمی آرد می‌پاشیم و از هر دو رو در روغن سرخ می‌کنیم. ترشی‌ها را با هم مخلوط می‌کنیم. رب گوجه‌فرنگی و میخک و جوز دارچین و نمک و فلفل را اضافه می‌کنیم و سس را یک جوش می‌دهیم و آن را روی ماهی می‌ریزیم. دَرِ ماهی‌تاوه را می‌گذاریم و ماهی را روی آتش ملایم در سس می‌پزیم تا تمام سس به خورد ماهی برود. بعد ماهی را به آهستگی با دو کفگیر درآورده و در دیس قرار می‌دهیم و اطرافش را با جعفری تزیین می‌کنیم.

طرز تهیه (روش دوم):

نوع دیگر ماهی افلاطونی به این روش طبخ می‌شود که مقداری زغال اخته و آلبالو و قیسی را (تقریباً از هر کدام ۲۰۰ گرم) با کمی شکر می‌پزیم و یک مربای رقیق تهیه می‌نماییم. بعد از آن که مطابق دستور روش اول ماهی را سرخ کردیم و سس را جوش دادیم و حاضر کردیم مقداری از شربت رقیق مرباها را هم با کمی زعفران در سس می‌ریزیم. آنگاه مطابق دستور اول ماهی را با سس می‌پزیم. وقتی که حاضر شد آن را در دیس می‌کشیم مرباهای آلبالو و زغال‌اخته و قیسی را روی آن می‌پاشیم. این نوع ماهی بسیار خوشمزه است و جا دارد که آن را ماهی افلاطونی بنامیم.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

0