شورماهی ( ماهی شور ) – غذای گیلانی

ماهی سفید را در شمال در فصل فراوانی ماهی در خم‌های مخصوصی که آن‌ها را تا لبه در زیر خاک فرو می‌کنند با نمک فراوان و روناس شور می‌کنند…

شورماهی  ماهی شور  خوراک ماهی شور  شورماهی گیلانی  غذای گیلانی

شورماهی گیلانی

شورماهی , ماهی شور , خوراک ماهی شور , شورماهی گیلانی , ماهی شور گیلانی , غذای گیلانی , غذای شمالی

غذای گیلانی

ماهی سفید را در شمال در فصل فراوانی ماهی در خم‌های مخصوصی که آن‌ها را تا لبه در زیر خاک فرو می‌کنند با نمک فراوان و روناس (ماده مخصوص برای نمکسود کردن ماهی شور) شور می‌کنند.
معمولاً از ماهی ماده استفاده می‌شود که اشبل (تخم ماهی) داشته باشد. ماهی شور به علت شوری زیاد مثل ماهی‌های دیگر مصرف نمی‌شود و فقط یک قطعه از آن در هر وعده غذا به سر سفره آورده می‌شود تا با پلو و خورش ترش به مصرف برسد. در اغلب منازل قدیمی گیلان هنوز یک یا دو خم ماهی در زمین چال شده است. بعضی از خانواده‌های ماهی شور مصرفی سال خود را در آن آماده می‌کنند.

طرز تهیه:

یک تکه ماهی شور را با پوست جلو آتش زغال می‌گذاریم و هر چند دقیقه یک بار آن را برمی‌گردانیم تا خوب برشته شود و یا آن را در کاغذ آلومینیومی می‌پیچیم و در فر قرار می‌دهیم و برشته می‌کنیم. طریق دیگر اینکه آن را می‌شویم و با پوست در یک کاسه کوچک قرار می‌دهیم وقتی که پلو آبش جمع شد کاسه را روی پلو می‌گذاریم و دَرِ دیگ پلو را می‌گذاریم تا وقتی پلو حاضر شد ماهی هم با بخار آن پخته شود. بعد تکه ماهی شور را برمی‌داریم پوست آن را می‌کنیم. تکه ماهی را از وسط باز می‌کنیم آن را در ظرفی قرار می‌دهیم و سر میز می‌بریم.

منبع: مجله شمالگردی

دسته  ⇐ غذای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *