نکات لازم برای شناسایی ماهی تازه و طرز آماده کردن آن برا طبخ

موقع خریدن ماهی تازه باید نهایت دقت را به کار برد، چرا که ماهی یکی از مواد پروتئینی است…

شناسایی ماهی تازه  ماهی تازه شناختن ماهی فاسد  دانستنی های آشپزی

شناسایی ماهی تازه

شناسایی ماهی تازه , ماهی تازه , شناختن ماهی تازه , دانستنی های آشپزی , آشپزی شمالی

دانستنی‌های آشپزی

موقع خریدن ماهی تازه باید نهایت دقت را به کار برد، چرا که ماهی یکی از مواد پروتئینی است که به علت لطیف بودن گوشتش در هوای گرم و بیرون از یخچال خیلی زود فاسد می‌گردد و هر آینه نادانسته مصرف بشود، مسمومیت‌های شدید به وجود می‌آورد. به آن جهت ماهی را همیشه در جای خنک یا همراه یخ نگهداری می‌کنند. در منزل تا هنگام طبخ باید در یخچال نگهداری بشود.

ویژگی‌های ماهی تازه:
۱ فلس‌های ماهی باید تازه، زنده، درخشان و محکم به بدن متصل باشد.
۲ چشم‌های ماهی باید شفاف و برجسته باشد.
۳ هر گاه با انگشت روی بدن ماهی فشار وارد کنیم اثر فشار انگشت باید زود از بین برود.
۴ اگر زیر گوش‌های ماهی تازه را نگاه کنیم باید قرمز شفاف باشد، در حالی که زیر گوش ماهی کهنه قرمز کبود (خون مرده مانند) است و بوی زننده دارد.
۵ ماهی تازه را اگر از کمر در دست بگیریم سر و دم آن نباید پایین بیفتد بلکه شقی گوشت باید با کمی انعطاف پذیری و حالت ارتجاعی در دست لمش بشود.
۶ شکم ماهی کهنه شل، وارفته، کمی متورم و مخرجش بیرون زده است.

ناگفته نماند که گوشت ماهی سفید نر از گوشت ماهی سفید ماده خوشمزه‌تر و مأکول‌تر است و تعدادی خال سفید پراکنده روی سر، تنها علامت مشخصه ماهی نر می‌باشد. موقعی که ماهی تازه را با در نظر گرفتن ویژگی‌های فوق‌الذکر تهیه کردیم، برای آنکه گوشتش خوشمزه‌تر شود چند ساعت قبل از طبخ آن رامی‌شوییم و تمیز می‌کنیم و در صافی می‌گذاریم که آبش برود. بعد نمک و فلفل می‌زنیم و در یخچال نگه می‌داریم. در صورتی که بخواهیم فلس‌های ماهی را بگیریم، قبل از این که شکمش را باز کنیم آن را می‌شوییم و از طرف دم (جهت خواب فلس) کارد می‌کشیم و برای اینکه فلس‌ها به اطراف پراکنده نشود می‌توان در ظرفی آب سرد ریخت و ماهی را در آب قرار داد و فلس‌ها را بدون اینکه پوست آن را بکنیم با لبه یک کارد تیز تراشید. برای جدا کردن پوست، ماهی را با شکم روی تخته آشپزخانه می‌خوابانیم و با یک کارد تیز یک شکاف عرضی در انتهای دم روی پوست ماهی می‌دهیم. به کمک نوک کارد پوست آن را تا حدی که جای دست برای کندن آن موجود باشد جدا می‌کنیم. سپس با دست چپ دم ماهی را نگه می‌داریم و با دست راست پوست آن را یکباره از دم به طرف سر و به وسیله کشیدن جدا می‌نماییم و در صورت لزوم همین کار را در سمت دیگر بدن ماهی انجام می‌دهیم.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ دانستنی‌های آشپزی

0