آشنایی با شهر ماسوله

شهرک زیبا و دیدنی ماسوله در ۶۳ کیلومتری جنوب غربی رشت و ۳۵ کیلومتری غرب فومن، در غربی‌ترین ناحیه استان گیلان واقع شده است…

شهر ماسوله  ماسوله  شهرستان فومن  اماکن زیارتی ماسوله  اماکن دیدنی ماسوله جاذبه های ماسوله

شهر ماسوله

شهر ماسوله , ماسوله , شهرستان فومن , اماکن زیارتی ماسوله , اماکن دیدنی ماسوله , گیلان , جاذبه های ماسوله

جاذبه های گیلان

شهرک زیبا و دیدنی ماسوله در ۶۳ کیلومتری جنوب غربی رشت و ۳۵ کیلومتری غرب فومن، در غربی‌ترین ناحیه استان گیلان واقع شده است. ارزش تاریخی و دیدنی ماسوله در معماری سنتی آن است.
خانه‌های ماسوله بر روی دامنه کوه روی هم قرار گرفته‌اند و گذرگاه‌های عمومی از پشت بام‌ها می‌گذرد. شهرک ماسوله به پنج محله کش سربالا، کش سرپایین، مسجد بر، اسد محله و خانه بر تقسیم می‌شود. ماسوله دارای دو حمام و سه کاروانسرا و چهارصد باب دکان است. مردم ماسوله بیشتر به دامداری و صنایع دستی اشتغال دارند. ساکنان ماسوله از قوم تالش هستند و به زبان تالشی تکلم می‌کنند و دارای مذهب شیعه دوازده امامی هستند. وجود آبشارها و چشمه‌های متعدد، زیبایی ماسوله را دو چندان نموده است.

گروهی بر این عقیده‌اند که در قرن سوم ه.ق به هنگام فرار آقاسید جمال‌الدین اشرف از طارم، عون بن محمد بن علی، از همراهان مجروح وی، به این سرزمین آمده و بعد از مرگش چوپانی بنا به وصیتش او را در آن مکان دفن کرده است. سپس بر گرد مزار او خانه‌ها ساخته شده‌اند و به تدریج آبادی ماسوله شکل گرفته است.
گروهی دیگر بر این باورند که بر اساس تاریخ خطی سالک (سالوک معلم) دو تن از شاگردان سالک به نام‌های عین علی و زین علی مردم را به اسلام دعوت نموده‌اند و سپس قبر آنها زیارتگاه مردم شده است. پس از طاعون ۹۴۳ ه.ق ماسوله جدید پس از ترک مردم از کهنه ماسوله شکل گرفت. ماسوله جدید در شش کیلومتری شهر متروکه احداث شده است. ماسوله در گذشته به دلیل قرار گرفتن در محل تلاقی معابر کوهستانی گیلان، زنجان و آذربایجان اهمیت فوق‌العاده‌ای داشته است.

دیدنی‌های مذهبی و زیارتی:
بقعه عون بن علی
امامزاده عین علی و زین علی
امامزاده ابراهیم
امامزاده هاشم
مساجد ماسوله

دیدنی‌های تاریخی و گردشگری:
موزه مردم‌شناسی ماسوله
موزه حیات وحش ماسوله
آبشار ماسوله رودخان با ارتفاع بیش از ۲۰ متر
آبشار لار چشمه
چشمه آب معدنی علی زاخونی
غار بوزخانه معروف به غار می خکون (به معنی برف خانه)
رودخانه پلنگ ور – پارک ماسوله

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ گیلانگردی

0