دوشواره – غذای گیلانی

دوشواره هم مانند (بورش) یک نوع غذای معمول قفقاز است که به علت ارتباط و رفت و آمد گیلانی‌ها به قفقاز در شمار غذاهای محلی گیلان درآمده است…

دوشواره  دوشواره گیلانی  غذای گیلانی  غذای شمالی  تهیه دوشواره

دوشواره گیلانی

دوشواره , دوشواره گیلانی , غذای گیلانی , غذای شمالی , تهیه دوشواره

غذای گیلانی

دوشواره هم مانند (بورش) یک نوع غذای معمول قفقاز است که به علت ارتباط و رفت و آمد گیلانی‌ها به قفقاز در شمار غذاهای محلی گیلان درآمده است.

مواد لازم:

آرد گندم خوب یک کیلوگرم

گوشت چرخ کرده (کمی چرب باشد) نیم کیلوگرم

پیاز یک بته

تخم‌مرغ یک عدد

نعناع خشک ۲ قاشق سوپخوری

نمک و فلفل به مقدار کافی

سرکه یک فنجان

(درصورت تمایل سرکه مخلوط با سیر خام کوبیده)

طرز تهیه:

آرد را الک می‌کنیم با یک عدد تخم‌مرغ و مقداری آب که کمی در آن نمک ریخته باشیم (برابر آبی که برای خمیر کردن آرد مصرف می‌کنیم) مخلوط می‌کنیم، تا آرد خمیر شود به طوری که به دست نچسبد و زیاد سفت نشود. روی خمیر را می‌پوشانیم تا یکی دو ساعت بماند و خمیر ور بیاید. روی میز آرد می‌ریزیم و یک گلوله از خمیر را برمی‌داریم، آن را با نورد به نازکی لواش باز می‌کنیم. با کارد لواش را چهارگوش کوچک تقریباً به طول و عرض ۳ سانتی‌متر می‌بریم. گوشت چرخ‌کرده را که پیاز در آن رنده کرده‌ایم با نمک و فلفل مخلوط نموده و از این گوشت یک گلوله کوچک به اندازه نصف فندق وسط نان‌های چهارگوش می‌گذاریم و نان را دولا می‌کنیم. با دست اطراف خمیر را کمی فشار می‌دهیم تا به هم بچسبد. دو گوشه بالای خمیر رابا دو دست می‌گیریم و روی هم قرار می‌دهیم، کمی فشار می‌دهیم به طوری که باز نشود. نان‌های چهارگوش کوچکی که بریده بودیم حال تقریباً به شکل سه گوش درمی‌آید. همه خمیر را به این طریق حاضر می‌کنیم و طوری روی یک پارچه بزرگ می‌ریزیم که روی هم نیفتد. آنگاه در یک قابلمه مناسب ۶ یا ۷ لیوان آب می‌ریزیم. آب جوش می‌آوریم (از آب قلم هم می‌توان استفاده کرد). خمیرهای آماده شده با گوشت رابا دقت در آن می‌ریزیم و حرارت را ملایم می‌کنیم تا چند جوش بزند و خمیر پخته شود و بوی خامی نداشته باشد. حال دیگ را زمین می‌گذاریم. دوشواره را در ظرف سوپ‌خوری یا کاسه بزرگ می‌کشیم و روی آن نعناع خشک می‌پاشیم. این خوراک با سرکه یا سیر خام صرف می‌شود. همچنین با رب گوجه فرنگی. در این صورت همیشه در کنار آن در ظرف کوچکی کمی سری کوبیده یا سرکه و در ظرف دیگری کمی رب گوجه فرنگی و همچنین مقداری نعناع خشک و گشنیز ریز شده قرار می‌دهیم تا در صورت تمایل از هر کدام به دلخواه استفاده بشود.

توضیح آنکه هنر پختن دوشواره خوب در آن است که خمیر هنگام پختن ترک برندارد و باز نشود و گوشت از خمیر جدا نشود.
در این صورت باید هنگام آمده کردن دقت نماییم که خمیر خوب ور بیاید و کش‌دار بشود.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

1+

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *