تیبا سترما ( پلا با مرغابی ) – غذای گیلانی

تیبا سترما – از پلوهای مخصوص آستارا است. آستارا از شمالی‌ترین شهرهای استان گیلان است…

تیبا سترما  تهیه تیبا سترما گیلانی  تیبا سترما گیلانی  غذای گیلانی  غذای شمالی

تیبا سترما گیلانی

تیبا سترما , تهیه تیبا سترما گیلانی , تیبا سترما گیلانی , غذای گیلانی , غذای شمالی , آموزش آشپزی , پلو با مرغابی , پلوی شمالی

غذای گیلانی

تیبا سترما – از پلوهای مخصوص آستارا است.
آستارا از شمالی‌ترین شهرهای استان گیلان است و در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان قرار دارد.
آستارا از شهرهای زیبا استان گیلان است و مردمانی بافرهنگ و بسار مهمان‌نواز دارد. شهر آستارا، «تالش» ایران و جمهوری آذربایحان را از هم جدا می‌کند.
گویش مردم این شهر و روستاهای اطراف آن ترکی است، ولی روستاهای کوهپایه‌ای و جنوبی آن اغلب تالشی سخن می‌گویند. قبل از انقلاب در روسیه، روابط ایران و روسیه بسیار حسنه بود و مردم بسیاری از مرز آستارا به منطقه قفقاز سفر می‌کردند. اکنون هم پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، رفت و آمدهای مرزی میان ایران و جمهوری اذربایجان از طریق مرز آستارا از سر گرفته شده، به هر حال به خاطر این نزدیکی‌ها از زمان قدیم، طرز پخت خیلی از خوراک‌های محلی روسیه به گیلان آورده شد و بانوان با استعداد شمالی هم آن را به طرز صحیح طبخ نمودند.

مواد لازم:

برنج خوب شمال ۵ لیوان

مرغابی درشت یا غاز ۱ عدد

گردوی چرخ کرده ۳۵۰ گرم

پیاز درشت ۴ عدد

رب گوجه سبز و رب ازگیل ۳ قاشق غذاخوری

ادویه، زردچوبه، فلفل، دارچین و نمک ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

مرغابی یا غاز را کاملاً تمیز می‌کنیم. گردو را چرخ کرده و پیاز را رنده می‌کنیم و کمی آب پیاز را رد می‌کنیم. آنگاه گرده و دو نوع رب و نمک و فلفل و ادویه و دارچین و زردچوبه را مخلوط می‌نماییم. دو طرف سینه مرغابی یا غاز را یک برش می‌دهیم. از مخلوط گردو و رب به تمام سطح خارجی و داخل شکم مرغابی می‌مالیم و داخل قسمت برش داده سینه را با این مایه پر می‌کنیم و بقیه آن را در شکم مرغابی می‌ریزیم. برنج را که قبلاً شسته و خیسانده‌ایم آبکش می‌کنیم. باید کمی برنج را زنده‌تر برداریم. یک قابلمه متناسب را انتخاب کرده، کمی آب روغن در ته آن می‌ریزیم. کمی از برنج را روی آن ریخته، مرغابی ا غاز آماده را روی برنج قرار می‌دهیم و بقیه برنج را روی مرغابی می‌ریزم. با حرارت خیلی ملایم برنج را دم می‌کنیم. (روی برنج آب روغن لازم ندارد جون مرغابی خودش آب پس می‌دهد) و با زمان تقریباً طولانی می‌پزیم و روی برنج را قبلاً دو سه سوراخ می‌کنیم که بخار پلو بالا بیاید و پخته شود.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

0