آشنایی با شهرستان بندر انزلی

شهرستان ساحلی بندر انزلی (بندر پهلوی سابق) در غرب گیلان واقع شده و فاصله آن تا مرکز استان (شهر رشت) حدود ۳۵ کیلومتر است…

شهرستان بندر انزلی  بندر انزلی  جاذبه های انزلی  شهر انزلی  جاذبه های گیلان  جاذبه های شهر انزلی

شهرستان بندر انزلی

شهرستان بندر انزلی , بندر انزلی , جاذبه های انزلی , شهر انزلی , جاذبه های گیلان , جاذبه های شهر انزلی , گیلان , شهر بندر انزلی

جاذبه های گیلان

شهرستان ساحلی بندر انزلی (بندر پهلوی سابق) در غرب گیلان واقع شده و فاصله آن تا مرکز استان (شهر رشت) حدود ۳۵ کیلومتر است.
این شهرستان از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان رشت, از غرب به شهرستان رضوان‌شهر و از جنوب به شهرستان صومعه سرا محدود است. بندر انزلی از دو بخش غازیان و انزلی تشکیل یافته که سابقاً به وسیله یک پل متحرک از هم جدا می‌شدند. در مورد وجه تسمیه انزلی نظریات مختلفی وجود دارد؛ ساکنان روئسیه قدیم، انزلی را نزلی (بمان و توقف کن) می‌نامیدند و یا در روایتی آمده فرمانده قشون عرب به منظور استراحت قشون خود در این محل گقت (انزل) بعنی فرود آیید.
گروهی نیز انزلی را به معنی لنرگگاه و یا دروازه می‌دانند و برخی نیز بر این باورند که دو برادر به نام‌های غازیان و انزل خان، بانیانشهر بوده‌اند و نام غازیان و انزلی از نام این دو برادر گرفته شده است.

مردم انزلی به زبان گیلکی (لهجه بیه‌پسی) تکلم می‌کنند و مذهب شیعه دوزاده امامی دارند و از قوم گیلک هستند. اقلیت‌های قومی و مذهبی مثل ارامنه و ترک‌ها نیز از سال‌ها قبل در انزلی سکونت داشته اند. بندر انزلی به دروازه اروپا معروف بوده و از دیرباز با روسیه ارتباط و مبادله اقتصادی داشته و پل ارتباطی ایران به روسیه و اروپا بوده است. شغل اغلب مردم انزلی صیادی است و ماهی سفید انزلی از معروفیت خاصی برخوردار است. در کنار صیادی، کشاورزی و ساخت صنایع دستی و محصولات حصیری از تولیدات بندر انزلی است. خاویار انزلی از محصولات با ارزش منطقه شمال است که در انحصار شیلات است.

دیدنی‌های مذهبی و زیارتی:
آرامگاه بیبی حوریه شالیور از نوادگان امام موسی کاظم (ع)
آرامگاه آقا سید محمد نجفی (غازیان)
آرامگاه امامزاده صالح از نوادگان امام موسی کاظم (ع) (غازیان)
آرامگاه امامزاده ابراهیم
کلیسای حضرت مریم مقدس

دیدنی‌های تاریخی و گردشگری:
موزه شیلات
موزه نظامی انزلی (کاخ میان پشته)
محوطه فانوس دریایی (برج ساعت)
ساختمان موزیک
ساختمان شهرداری
ساختمان دادگستری
ساختمان بانک ملی
موج‌شکن
گمرک
مجتمع تجاری بین‌المللی ستاره شمال
مجتمع تجاری کاسپین
منطقه آزاد تجاری انزلی
پل‌های غازیان
دهکده ساحلی
اسکله بندر انزلی که محل توقف کشتی‌های صیادی و مسافرتی است.
پارک ساحلی بلوار قدس که محل خوبی برای گردشگری و تمدد اعصاب است و برای استفاده از هوای خوب ساحلی، مورد استفاده گردشگران قرار می‌گیرد.
مرداب انزلی

منبع: مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ گیلان‌گردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *